Gazeta10

Hykmete Bajrami: Qeveria Kurti po gënjen për rritjen e pagave

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami ka reaguar në lidhje me rritjen mesatare të pagave.

Ajo ka thënë se kjo është gënjeshtra e radhës nga pushteti.

Bajrami ka thënë se vetëm kryeministrit, ministrave, këshilltarët, asistentët dhe shoferët e qeverisë kanë pasur rritje të pagave në tri vitet e fundit.

Postimi i plotë:

Gënjeshtra e radhës e pushtetit se kinse “paga mesatare në mandatin e tyre qenka rritë prej 580 euro në 780 euro”

Kjo është farsë si vet qenia e partisë në pushtet.

Unë pyes qytetarët sa prej jush keni pasë ngritje page 200 euro nga viti 2019 në 2024?

– Pothuaj asnjë.

Sa prej jush paguani çmime me të larta për së paku 50% për secilin artikull të konsumit të përditshëm?

-Të gjithë.

Paga në tri vitet e fundit i është rritë Kryeministrit nga 1 mijë e 450 euro në 2 mijë e 280 euro, ministrave nga 1 mijë e 150 në 1 mijë e 750 euro,

këshilltarëve nga 500 euro në rreth 1000 euro,

asistentëve dhe shoferëve të tyre.

Paga i është shumëfishuar Gani Jakupit që është paguar 7 mijë e 500 euro në muaj, Gazmend Begollit i cili për një konsulencë në KEK ka marrë rreth 27 mijë euro, këshilltarit të ministrit të kulturës i cili paguhet 5 mijë e 560 euro në muaj.

Ministri i Kulturës përpos që paguan konsulentë me paga super të larta së fundmi pa fije turpi dha qindra mijëra euro për OJQ që i ka themeluar vetë dhe bashkpartiakët e tij.

Ndërsa fitimi u është rritë 900 kompanive që pa konkurrencë marrin tenderë sekret, POR qytetarët janë varfëruar, këtë e thonë raportet ndërkombëtare, këtë e thonë qytetarët që në baza ditore përballën me ushqim të me shtrenjtë, derivate me të shtrenjta, çmim të rrymës të dyfishuar e paga të zhvlerësuara nga inflacioni.

Qytetarëve pagat do u rritën me qeverisjen e LDK-së. Program “Rruga e Re” është alternative e vetme,

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë