Gazeta10

I largoi në vitet e fundit, Guardiola ëndërron rikthimin e dy yjeve te Manchester City

Manchester City po ndërton një plan për të siguruar rikthimin e dy ish-talentëve: Pedro Porro dhe Douglas Luiz.

Të dy futbollistët kishin stazhin e tyre fillestar me skuadrën angleze dhe tani, nën syrin vigjilent të Pep Guardiolës, ata mund të veshin sërish fanellën e Etihad Stadium.

Pedro Porro: Mbrojtësi i djathtë që i tha lamtumirë Manchester Cityt në verën e vitit 2022, tani shkëlqen te Tottenham. Pas një huazimi në messezon, Spurs vendosën ta nënshkruajnë atë përgjithmonë në merkaton e fundit të verës për një shumë të konsiderueshme prej 40 milionë eurosh. Pavarësisht se nuk ka pasur mundësinë të dëshmojë veten te City, Porro ka lulëzuar në futbollin anglez, gjë që ka tërhequr vëmendjen e trajnerit Guardiola.

Douglas Luiz: Nga ana tjetër, mesfushori brazilian, gjithashtu filloi një karrierë jashtë Manchester City. Pas një huazimi të suksesshëm te Girona, ai u transferua te Aston Villa për 16.8 milionë euro. Tashmë, të dy lojtarët janë në listën e perspektivave të Guardiolës, i cili konsideron se janë gati të kthehen në Etihad Stadium dhe të forcojnë skuadrën.

Megjithatë, ky rikthim i dyfishtë nuk do të jetë një detyrë e lehtë apo ekonomike për Manchester Cityn. Vlera e tregut të Douglas Luiz vlerësohet të jetë rreth 100 milionë euro, ndërsa Porro mund të gjenerojë gjithashtu një kërkesë të konsiderueshme financiare nga Spurs.

Pavarësisht sfidave financiare, Guardiola sheh tek këta dy lojtarë mundësinë për të forcuar skuadrën dhe për të arritur majat e reja në garat e ardhshme. Komploti i rikthimeve, pa dyshim, do të shkundë tregun e transferimeve me pritshmëritë rreth vendimit përfundimtar të të dy futbollistëve. 

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur