Gazeta10

Kina do të dërgojë trupa në Rusi për stërvitjet “Vostok”

Trupat kineze do të udhëtojnë në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të udhëhequra nga pritësi dhe duke përfshirë Indinë, Bjellorusinë, Mongolinë, Taxhikistanin dhe vende të tjera, tha të mërkurën Ministria e Mbrojtjes e Kinës, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Pjesëmarrja e Kinës në stërvitjet e përbashkëta “nuk ka lidhje me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale”, tha ministria në një deklaratë.

Moska tregoi muajin e kaluar planet për realizimin e stërvitjeve “Vostok” (Lindje) nga 30 gushti deri më 5 shtator, edhe pse Rusia është duke zhvilluar një luftë të kushtueshme në Ukrainë. Në atë kohë se do të merrnin pjesë disa forca të huaja, pa i përmendur se cilat shtete.

Stërvitjet e të tilla së fundi herë u zhvilluan në vitin 2018, kur Kina mori pjesë për herë të parë.

Ministria e Mbrojtjes e Kinës tha se pjesëmarrja e saj në këto stërvitje ishte pjesë e një marrëveshjeje të vazhdueshme dypalëshe të bashkëpunimit vjetor me Rusinë.

“Qëllimi është të thellohet bashkëpunimi praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, të rritet niveli i bashkëpunimit strategjik midis palëve pjesëmarrëse dhe të forcohet aftësia për t’iu përgjigjur kërcënimeve të ndryshme të sigurisë”, thuhet në deklaratë, , shkruan Reuters.

Me presidentin kinez Xi Jinping dhe homologun e tij rus Vladimir Putin, Pekini dhe Moska janë duke u afruar gjithnjë e më shumë.

Pak para pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt, Pekini dhe Moska njoftuan një partneritet “pa kufij”, megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se nuk e kanë parë Kinën t’i shmanget sanksioneve të udhëhequra nga SHBA ndaj Rusisë apo t’i sigurojë asaj pajisje ushtarake.

Distrikti ushtarak lindor i Rusisë përfshin një pjesë të Siberisë dhe ka selinë e tij në Khabarovsk, afër kufirit kinez, shkruan Reuters./Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët