Gazeta10

Kryeministri francez: Do të dorëzoj dorëheqjen time nesër

Kryeministri francez Gabriel Attal, ka folur në rezidencën e tij zyrtare, Hotel de Matignon në Paris.

Ai tha se “sonte asnjë nga ekstremet nuk mund të pretendojë shumicën” dhe për këtë e vlerëson “frymën franceze”.

Attal gjithashtu theksoi se shumë anëtarë të aleancës së Ansamblit të Presidentit Macron janë rizgjedhur.

“Të jesh kryeministër është nderi i jetës sime”, shtoi ai, raporton BBC.

“Sonte, megjithëse Ansambli ka fituar trefishin e mandateve nga sa ishte parashikuar, ne nuk kemi shumicë. Dhe kështu, nesër në mëngjes do t’i dorëzoj dorëheqjen Presidentit të Republikës”, tha Attal.

Ai tutje theksoi se do të qëndrojë “për aq kohë sa ta kërkojë detyra ime”.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë