Gazeta10

Kryeministri Kurti për 146-vjetorin e Lidhjes së Prizrenit: Këtu janë vënë themelet e shtetit shqiptar

Kryeministri Kurti mori pjesë në manifestimin qendror për 146-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Në kompleksi Monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se kjo ngjarje paraqet ngjarjen historike ku gjatë pjesës së dytë të shekullit 19-të janë vënë themelet e shtetit shqiptarë.

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit paraqet ngjarjen historike ku gjatë pjesës së dytë të shekullit 19-të janë vënë themelet e shtetit shqiptarë. Kjo është hera e parë në histori kur shqiptarët po flisnin me një zë pa dallim krahine e feje, duke shprehur kërkesën themelore për vetëvendosje për mbrojtjen dhe ruajtjen nga copëtimi i territoreve të banuara me shqiptarë”, tha Kurti.

Kurti potencoi se Lidhja Shqiptare e Prizrenit qe gurthemel për pavarësi.

“Kjo ngjarje ka qenë gurthemel i përpjekjeve tona për pavarësi që u kurorëzua me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, e 96 vite më pas me shpalljen e Pavarësisë së Kosovës”, tha Kurti.

Ai e përmbylli fjalimin duke theksuar se Lompleksi Monumental i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit vazhdon të ruaj historinë shqiptare ndërshekullore.

Ndryshe, sot janë bërë 146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Lidhja e Prizrenit ishte një organizim politik i parisë së katër vilajeteve që ishin shumicë shqiptare në Perandorinë Osmane, themeluar zyrtarisht më 10 qershor 1878 në xhaminë Bajraklie të Prizrenit, qytet ku deri një vit përpara ishte qendra e Vilajetit të Kosovës.

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë