Gazeta10

​Kurti takon një delegacion nga Katari, diskutojnë mbi investimet e mundshme në Kosovë

Kryeministri Albin Kurti priti sot një delegacion nga Katari të kryesuar nga Ambasadori i Shtetit të Katarit, Ali bin Hamad Al Marri, me të cilin ka biseduar mbi bashkëpunimin ekonomik dhe mundësitë e investimeve në vend.

Kurti tha se Qeveria e Kosovës është e interesuar që të rrisë bashkëpunimin tregtar me shtetin e Katarit dhe mirëpret investime të huaja.

Ai e njoftoi ambasadorin Al Marri për treguesit ekonomikë, me theks te rritja ekonomike prej 10.53% dhe rritja e eksporteve prej 83% duke nënvizuar se Kosova synon të bëhet vend me ekonomi të orientuar kah eksporti.

Me demokraci kualitative, sundim të ligjit, popullatë të re dhe fuqi punëtore të talentuar, kryeministri Kurti tha se Kosova është mundësi e mirë për investime të huaja.

Ambasadori Al Marri u shpreh se Republika e Kosovës është shumë e rëndësishme për Katarin, teksa nënvizoi faktin që vizita e parë e këtij delegacioni në rajon po zhvillohet në Kosovë.

Me ambasadorin Al Marri, kryeministri Kurti foli edhe për Fondin Sovran që do ta themelojë Kosova. Shkas për këtë ishte fakti që edhe Katari ka një Fond Sovran.

Ndërsa drejtori rajonal i Zhvillimit të Biznesit për Evropën, Rusinë dhe Turqinë i shtetit të Katarit, Mubarak Abdulziz Al-Khulaifi, pjesë e delegacionit, tha se janë të interesuar për investime afatgjate.

Kryeministri Kurti ftoi delegacionin që t’i shqyrtojë mundësitë për investime në Kosovë dhe që së bashku të ndërtojmë një urë ekonomike ndërmjet dy vendeve. /Gazeta10

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?