Gazeta10

Lideri i opozitës Odinga prinë në garën presidenciale në Kenia

Udhëheqësi veteran i opozitës, Raila Odinga, po prinë në garën presidenciale në Kenia, sipas rezultateve zyrtare të zgjedhjeve të së shtunës, duke e lënë pas zëvendëspresidentin Ëilliam , shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Me pak më shumë se 26% të votave të numëruara, Odinga ka 54% dhe Ruto ka 45%, sipas rezultateve të siguruara nga komisioni zgjedhor Kenyan dhe të shfaqura në një ekran të madh në një qendër kombëtare të numërimit në kryeqytet, Nairobi.

Kombi më i pasur i Afrikës Lindore dhe demokracia më e gjallë mbajti zgjedhjet presidenciale, parlamentare dhe lokale të martën.

Ruto dhe Odinga janë në një garë të ngushtë për të pasuar Presidentin Uhuru Kenyatta, i cili ka arritur kufirin e tij prej dy mandatesh. Kenyatta është përplasur me Ruton pas zgjedhjeve të fundit dhe ka mbështetur Odinga. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri