Gazeta10

“Lidhja e Serbisë me Rusinë qesharake” / Kurti dhe Osmani në SHBA shkaktojnë përplasje në Politiko

Vizita e presidentes së vendit, Vjosa osmani në ShBA e cila sot mes tjerash, takoi sekretarin amerikan Blinken dhe pjesmarrja e kryeminsitrit të vendit, Albin Kurti në televizionin CNN ngjallën debat mes panelistëve të emisionit Politiko me Kushtrim Sadikun në Kanal 10.

Kjo pasi për gazetarin serb, Bratislav Kërstiq, intervista e Kurtit dhe përmendja e lidhjes së Serbisë me Rusinë ishte propagandë qesharake.

“Për mua deklarata e z.Kurti ke tepër qesharake krejt lidhja e Serbisë, e Rusisë”, deklaroi Kërstiq..

“Sipas teje, s’paska lidhje Serbia me Rusinë”,pyeti analisti Gashi.

“Regjimi i Aleksandër Vuçiq në vitin 2016 e ka nënshkruar marrëveshjen me NATO, e quajtur IPO ose SOFA,e çka është brenda marrëveshje, që secili ushtar i NATO-së pa paraljmërim e ka të drjetën e kalimit territorin e serbisë, i armatosur e çka na shpejgon ajo në gjuhën Shqipe”, deklaroi Kërstiq.

Për të, marrveshja e vitit 2016 ishte garantues për pozitën zyrtare të shtetit serb.

“Ajo marrvëeshje ëhstë pozita zyrtare e Serbisë,e me e lidh Serbinë me Rusinë, çka është kjo propaganda qesharake”, tha ai.
Mirëpo kjo u kundërshtua nga analisti Gashi, pasi sipas mjafton mendje e shëndosh të dihet raporti mes shtetit rus dhe atij serb.

“Është qesharake sepse është e kot, një mendjeje të shëndosh nuk i duhet kohë me kuptu që Rusia gjëgjësisht Serbia është sateliti i vogël i Rusisë”, përfundoi Gashi. /Gazeta10.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë