Gazeta10

Lufta në Ukrainë: Parashikimi i hapave të ardhshëm të Rusisë

Rusia dhe Ukraina nuk ka gjasa të arrijnë ndonjë veprim vendimtar ushtarak në Ukrainë këtë vit, ka thënë kreu i inteligjencës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për BBC News, transmeton Gazeta 10.

Duke folur në një intervistë publike, Gen Sir Jim Hockenhull tha gjithashtu se ai kishte vëzhguar nga afër përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore nga Rusia.

Më 23 shkurt të këtij viti, ndërsa Gen Hockenhull ishte duke punuar natën vonë dhe pasi shkoi në shtëpi në orën 1 të mëngjesit, ai mori një telefonatë një orë më vonë duke iu thënë se kishte pasur disa aktivitete të çuditshme në kufirin ukrainas, kështu që ai hipi në biçikletën e tij, dhe u kthye në punë.
Konfirmimi erdhi se Rusia me të vërtetë kishte pushtuar fqinjin e saj dhe pak minuta më vonë, ai po informonte kryeministrin britanik dhe sekretarin e mbrojtjes për fillimin e një lufte në Europë, shkruan BBC News, transmeton Gazeta 10.

Si shef i Inteligjencës së Mbrojtjes për katër vitet e fundit, Gen Hockenhull punon nën hije, duke drejtuar një organizatë që merret me informacione shumë të klasifikuara dhe sekrete, dhe lufta në Ukrainë e ka bërë punën e tij më të rëndësishme.

Ai thotë se u bë gjithnjë e më i bindur se Rusia ishte gati të fillonte pushtimin e saj në nëntor të vitit të kaluar. Pastaj, një javë para pushtimit, ai mori vendimin shumë të vështirë për të publikuar një hartë që parashikonte planet e mundshme të pushtimit të Rusisë në Twitter. Ishte një vendim që ai thotë se nuk ishte i lehtë, por ai ishte i bindur se kishte nevojë për të nxjerrë informacionin në domenin publik.
“Është e rëndësishme të zbulohet e vërteta përpara se të vijnë gënjeshtrat”, thotë Hockenhull për BBC News, transmeton Gazeta 10.

Ai gjithashtu mbron vendimin e Perëndimit për të nxjerrë në pah potencialin e Rusisë për të përdorur armë kimike dhe biologjike. Ai beson se kjo i ndihmoi ata të ndalonin të ashtuquajturat operacione të flamurit të rremë për të provuar të portretizonin ukrainasit ose Perëndimin si nxitësit e konfliktit.
Rrallëherë është ndarë kaq shumë inteligjencë e klasifikuar me publikun. Inteligjenca e Mbrojtjes që atëherë ka publikuar përditësime të përditshme gjatë gjithë luftës. Inteligjenca nuk është shkencë – parashikimet bëhen në një shkallë probabiliteti dhe ka një sërë gjërash që e kanë habitur inteligjencën e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan BBC News.

Çfarë ndodh më pas?

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm për të menduar në terma binare se njerëzit po fitojnë ose humbasin ose mendojnë se është një ngërç”, thotë Gen Hockenhull.

Ai vazhdoi duke thënë se Rusia është e qartë se po përpiqet të gjenerojë më shumë forca pasi pësoi humbje të konsiderueshme. Ajo gjithashtu duhet të ridislokojë disa nga trupat e saj nga Donbasi në jug, sepse është nën presion të konsiderueshëm nga forcat ukrainase në dhe rreth Kherson.

Por Gen Hockenhull thotë ende se është joreale të pritet një ndryshim vendimtar në jug në muajt e ardhshëm. Ai thotë se e kupton dëshirën e Ukrainës për të rimarrë territorin, por shton se ndërsa do të ketë kundërsulme dhe kundërsulme, ai nuk beson se do të ketë veprime vendimtare këtë vit nga asnjëra palë.

Pritshmëria e tij është për një konflikt të gjatë, shkruan BBC News/Gazeta 10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët