Gazeta10

​Mehaj: Kosova e Holanda do të bashkëpunojnë në fushën ushtarake

Në kuadër të forumit të sigurisë Halifax në Uashington, ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj është takuar me homologen e tij holandeze Kajsa Ollongren, me të cilën ka biseduar rreth bashkëpunimit të dyja vendeve në fushën ushtarake.

Gjatë këtij takimi, ministri Mehaj ka informuar homologen holandeze mbi avancimet që Ushtria e Kosovës ka bërë përmes implementimit të Planit Gjithëpërfshirës të Tranzicionit, investimet në ngritjen e kapaciteteve profesionale dhe operacionale, por dhe bashkëpunimin e ngushtë me shtetet anëtare të NATO-s.

U dakorduam që të bashkëpunojmë në çështjen e shkëmbimit të praktikave më të mira sa i përket inkuadrimit të vajzave në FSK, e po ashtu në ngritjen profesionale të tyre përmes trajnimeve, si dhe pjesëmarrjes në misione të përbashkëta me Forcat e Armatosura Holandeze, ka shkruar ministri Mehaj në Facebook.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua