Gazeta10

“Ministër dil nënshkruaje”, QIKA kërkon nga Murati heqjen e taksës për pecetat menstruale

Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion – QIKA, ka zhvilluar një aksion para Qeverisë së Kosovës, përmes së cilës ka kërkuar nga Ministri i Financave, Hekuran Murati, heqjen e taksës për pecetat menstruale.

Në këtë aksion, kjo Qendër ka dorëzuar peticionin me 7 mijë e 500 nënshkrime për heqjen e taksës prej 18 për qind për këto peceta.

Përfaqësuesja e QIKA-s, Medina Dauti, theksoi se pasojat ekonomike e taksës për peceta prekin drejtpërdrejtë gratë, e sidomos ato nga familjet e varfra të cilat janë veçanërisht te goditura.

“Ministër dil nënshkruaje! Sot, ministrit Hekuran Murati ia sollëm 7,500 nënshkrimet e peticionit “Peceta nuk është luks” për t’ia kujtuar vullnetin e qytetarëve të Kosovës që vitin e kaluar kanë kërkuar heqjen e taksës prej 18% për produkte menstruale. Simbolikisht, ia sollëm edhe vendimin që Murati do të duhej të kishte vetë guximin dhe vullnetin që ta hartonte. Taksimi i produkteve menstruale është seksist. Shteti po takson funksionimin normal fiziologjik te grave dhe të gjithë personave që menstruojnë. Menstruacionet nuk janë zgjedhje, as higjiena menstruale nuk është luks, e si te tilla nuk mund te taksohen”, tha Dauti.

Ajo shtoi se përkundër kërkesave të aktivisteve feministë për heqjen e taksës, Murati nuk e tha as edhe një fjalë në publik për këtë çështje.

“Ministër, nuk mund të qëndrosh indiferent dhe të mos flasësh mbi varfërinë menstruale. Ajo ekziston. QIKA beson se taksa e cila thellon pabarazitë gjinore ekzistuese ishte antikushtetuese dhe e kundërligishme, andaj duhet te largohet menjëherë. Arsyetimin politik, bazën ligjore, lapsin, të gjitha i ke këtu. Ministër merre guximin e dil nënshkruaje vendimin”, tha ajo.

Sipas kësaj organizate, qasja në produkte menstruale është e drejtë bazike, jo privilegji.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur