Gazeta10

Moti sot, nxehtë dhe me vranësira

“Prishtina Weather”, ka bërë të ditur se sot në vend do të mbaj mot me diell dhe me vranësira, raporton Gazeta10.

Ideksi i cilësisë së ajrit do të lëviz nga dita në ditë.

Temperaturat do të lëvizin, minimalisht ndërmjet 15C e 17C, ndërsa maksimalet 25C e 26C, ditën e mërkurë dhe të enjte.

“Prishtina Weather” ka dhënë edhe detajet të tjera për erërat si dhe shtypjen atmosferike.

Këtu keni njoftimin e plotë:

“Mot jostabil në javën e dytë të gushtit. Priten rrebeshe e bubullima, lokalisht edhe stuhi shiu me breshër ditën e martë. Temperaturat në rënie edhe nën vlera normale.

7.08.2022 – Destabilizim i motit po parashihet përgjatë javës së dytë të muajit gusht. Pritet të ketë shtim të vransirave, ndërsa orëve të pasdites edhe zhvillime të rrebesheve me bubullima, që mund të jenë më të shtrira mbi vend, ditën e martë dhe mërkurë, por edhe të premten. Të martën edhe mund të jenë më të ashpra dhe të marrin lokalisht edhe veçori stuhish me erë dhe breshër. Ditën e hënë do të ketë më shumë intervale me diell dhe mbetet ende nxehtë. Në aspektin termik, temperaturat pësojnë një rënie të lehtë edhe nën vlera normale.

Kushtet e motit me më shumë vransira dhe qarkullimi i mjaftueshëm ajror, do të ndihmojnë që ndotësit të jenë më të shpërndarë, e gjithashtu edhe të mbajnë koncentrimet e ozonit sipërfaqësor, më afër vlerave të pranueshme, megjithëse ditën e hënë indeksi pasdite do të kaloj në vlera mesatare dhe të dobëta.

Sa i përket indeksit të rrezeve ultravjollce, ditëve të para mbetet në nivel shumë të lartë dhe të lartë, vetëm në raste kur do të ketë më shumë intervale me diell, kryesisht orëve të mesditës, kur vlen rekomandimi që t’i ikim ekspozimit më të gjatë ndaj rrezeve të diellit.

8.08 – Nxehtë. Paradite kryesisht me diell. Pasdite vransira kalimtare, përreth viseve malore mundësi për rrebeshe të shkurta shiu.

9.08 – Jo aq nxehtë. Pasdite priten zhvillime të rrebesheve me bubullima, vende-vende edhe stuhi shiu e ere, lokalisht edhe mundësi për breshër.

10.08 – Kryesisht me vransira, orëve të pasdites vende-vende priten edhe zhvillime të rrebesheve me bubullima.

11.08 – Kryesisht me vransira, ditën edhe intervale me diell. Vende-vende mundësi për riga lokale shiu.

12.08 – Kryesisht me vransira, pasdite edhe me zhvillime të rrebesheve me bubullima.

Temperaturat gradualisht në rënie, minimalet luhaten ndërmjet 15C e 17C, e maksimalet nga 32C ditën e hënë, zbresin edhe deri në 25C e 26C ditën e mërkurë dhe të enjte.

Erërat frynë kryesisht nga veriu e verilindja, të lehta dhe mesatare 4-12m/s.

Shtypja atmosferike shënon një rritje të lehtë mbi normale dhe luhatet në këto vlera”, thuhet në njoftimin e tyre. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë