Gazeta10

Mustafi tregon se si po përpiqet Serbia të bëj spastrim etnik të shqiptarëve të Preshevës

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafi ka folur rreth pritshmërive të takimit të Kurtit dhe Vuçiqit në Ohër, duke theksuar vazhdimisht që në këtë marrëveshje duhet përfshirë edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës dhe t’u jepen të drejta po aq sa serbëve në Kosovë, raporton Gazeta10.

Mustafi, ka theksuar se qasja diskriminuese e Serbisë e ka zvogëluar përfaqësimin e shqiptarëve në Serbi dhe se tani janë në gjendje më të vështirë se shumë vite më parë.

“Po qasja diskriminuese e Republikës së Serbisë në vazhdimësi ka degraduar situatën në Luginën e Preshevës, madje tashmë pas 10 vjete pozita e shqiptarëve është më e vështirë se sa që ishte para 10 vjete. Sot nuk ka asnjë prokuror e as zëvendësprokuror shqiptarë,  sot qendrat shëndetësore në Preshevë e Bujanoc udhëhiqen nga komuniteti serb, në qendrat shëndetësore në Vranjë nuk ka asnjë shqiptar. Në organet ligj zbatuese si prokuroria, policia, gjyqësia ka zvogëlim të numrit të përfaqësuesve të shqiptarëve nëpër këto institucione. Në nivel të rrethi fqinjë janë të përfaqësuar 2.7% në gjykatë, në nivel të policisë vetëm në Bujanoc janë vetëm 30%, ka një degradim dhe mos përfshirje e mos integrim dhe nuk mund të flasim fare për rimëkëmbjen ekonomike dhe kthimin e popullatës së zhvendosur.”, ka thënë Mustafi.

Përfaqësuesi i shqiptarëve të Luginës, ka thënë se Serbia po e bën një spastrim etnik të shqiptarëve përmes mjeteve administrative,

“Madje me pasivizimin e adresave që edhe komuniteti i Helsinkit në Beograd e ka potencu që është spastrim etnik duke përdorur mjetet administrative. Është e domosdoshme që çështja e Luginës të jetë në këto marrëveshje, për shkak të gjendjes së keqe të shqiptarëve këtu dhe injorimit total të shqiptarëve nga shteti serb.”, ka përfunduar ai./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë