Gazeta10

Nisen edhe dy anije të tjera me drithëra nga Ukraina

Sot u nisen edhe dy anije të mbushura me drithëra nga Ukraina, në bazë të marrëveshjes të mbështetur nga Kombet e Bashkuara për të rikthyer eksportet e drithërave dhe produkteve bujqësore, tha Ministria turke e Mbrojtjes, shkruan Reuters, transmeton Gazeta 10.

Anijet u nisën nga portet e Detit të Zi të Ukrainës këtë të shtunën, tha Ministria e Mbrojtjes së Turqisë, duke e rritur numrin e përgjithshëm të anijeve në 16 që do të niseshin nga vendi sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja.

Anija Fulmar S me flamur të Barbados u largua nga porti Chornomorsk i Ukrainës, duke transportuar 12,000 ton misër në provincën jugore të Iskenderun të Turqisë, u tha në deklaratë. Ndërsa anija Thoe me flamurin e ishullit Marshall u nis nga i njëjti port dhe u drejtua për në Tekirdag të Turqisë, duke mbajtur 3,000 ton fara luledielli.

Tutje thuhet se një anije tjetër do të niset të shtunën nga Turqia në Ukrainë për të blerë drithëra, shkruan Reuters./ Gazeta 10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë