Gazeta10

Njohësit: Takimet me ndërkombëtarët, indikacion për epilog në dialog

Raporti: Arta Mustafa

Para se të udhëtojë drejt Brukselit për takimin me shefin e NATO-s dhe presidentin serb, kryeministri i Kosovës, ka takuar e biseduar me diplomatë të huaj. Njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare vlerësojnë se kohëve të fundit po vërehet një vëmendje ndërkombëtare për procesin e dialogut Kosovë-Serbi, shkruan Kanal10.

Takim me ambasadorët e vendeve të QUINT-it, telefonata e diskutime me diplomatë e përfaqësues të rëndësishëm ndërkombëtarë.

Ky ka qenë 24 orëshi i fundit i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, para se ai të udhëtojë drejt Brukselit për t’u takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Ky intensifikim takimesh e bisedash me ndërkombëtarët, po vlerësohen si indikacione pozitive nga njohës të marrëdhënieve dhe politikave të jashtme.

Sipas Abit Hoxhës, bashkësia ndërkombëtare duket se ka rikthyer vëmendjen drejt dhënies së një epilogu të këtij procesi.

Profesori Arben Hajrullahu ka thënë për Kanal10 se kjo vëmendje ka qenë e nevojshme, në kohën kur Kosova sipas tij, po përballet me provokime të vazhdueshme nga Rusia për destabilizim të situatës në veri.

Ndërkaq, Seb Bytyqi ka thënë se pikërisht çështja e targave e dokumenteve do të jetë ndër temat e diskutimit në takimin e 18 gushtit.

Krahas kësaj, Bytyqi ka vlerësuar si në të mirë të vendit takimin e liderëve të të dyja vendeve me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg.

Procesi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka marr vëmendje kohëve të fundit, veçmas pas tensioneve në veri të vendit, pak para se të niste reciprociteti për targa e dokumente serbe, por zbatimi i kësaj mase është shtyrë për në shtator të këtij viti. /Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë