Gazeta10

Pelegrinazhi i Haxhit, mijëra myslimanë mbushin Mekën

Mijëra besimtarë myslimanë mbërritën në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite për të marrë pjesë në pelegrinazhin e Haxhit për vitin 2024.

Të veshur me rroba të bardha, me disa që mbanin çadra kundër diellit djegës të shkretëtirës, ​​myslimanët ecën në një rreth Qabes, ndërtesës së shenjtë në qendër të Xhamisë së Madhe të Mekës.

Pelegrinazhi i Haxhit konsiderohet një detyrë fetare që çdo mysliman i aftë që mund ta përballojë, duhet ta kryejë të paktën një herë në jetë.

E konsideruar si shtëpia e vendeve më të shenjta të Islamit, Arabia Saudite e konsideron veten si mbrojtëse e kësaj feje dhe merr përgjegjësinë e mbajtjes së një sezoni paqësor të Haxhit, kur myslimanët nga sekte të ndryshme mblidhen në të njëjtin vend dhe kohë.

NË FOKUS

arlind-gashi1
Rast i rëndë: U godit nga vetura në parkingun e një pompe, zbardhen detaje të reja për vdekjen e Arlind Gashit
Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
Vrasjee
Rrahja mes familjarëve në Shtime përfundon me fatalitet, vdes njëri nga anëtarët
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare