Gazeta10

Pelosi mbylli vizitën në Tajvan e cila e tërboi Kinën

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, u largua nga Tajvani pasi u zotua për solidaritet dhe përshëndeti demokracinë e tij, duke lënë prapa zemërimin kinez për vizitën e saj të shkurtër në ishullin e vetëqeverisur që Pekini e pretendon si të tijin, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Pelosi, delegacioni i së cilës bëri një ndalesë të paparalajmëruar por të ndjekur nga afër në Tajvan të martën vonë pas vizitave në Singapor dhe Malajzi. Ajo kishte planifikuar të vazhdonte turneun e saj aziatik me ndalesa në Korenë e Jugut dhe Japoni.

Avioni i saj u ngrit nga një aeroport në kryeqytetin Taipei rreth orës 18:00 (1000 GMT) me orën lokale. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit