Gazeta10

Përkundër reagimeve të ndërkombëtarëve e të shoqërisë civile, Kuvendi e kalon Projektligjin për KPM-në

Kuvendi i Kosovës arritur të miratoj Projektligjin për Këshillin e Pavarur të Mediave. Pro këtij Projektligji votuan 59 deputet kurse 2 të tjerë abstenuan.

Kryeparlamentari Glauk Konjufca para hedhjes në votim të këtij Projektligji, u shpreh se “nuk pasna pa ndonjëherë kësi konstatimi që janë pjesërisht”

“Ka çështje që në mënyrë universale nuk trajtohen nga legjislacioni i BE-së prandaj shtetet i rregullojnë sipas mënyrave të veçanta të tyre, dhe kur bie diçka ajo nuk është pjesërisht ajo bi në kundërshtim pastaj thuhet. Pi bien që një pjesë janë në kundërshtim me legjislacionin e BE-së. Se nëse janë pjesërisht në kundërshtim nuk ish dashtë deputetët me votu”, tha Konjufca.

E kryetari i Komisionit Parlamentar për Media, Valon Ramadani u bëri thirrje deputetëve që ta votojnë.

“Komisioni Parlamentar për Media ka gjashtë muaj që e shqyrton këtë Projektligj. Kemi pasur komente të shumta nga organizatat vendore, shoqëria civile, OSBE, BE dhe Këshilli i Evropës. I kemi shqyrtuar këto komente dhe janë 93 amendamente që e ndryshojnë edhe në përbërje këtë Projektligj. Ju ftoj ta votoni”, tha Ramadani.

Kuvendi i Kosovës, gjithashtu ka votuar në lexim të dytë edhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës.

Ky Projektligj u votua me 61 vota për asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë