Gazeta10

Rasti “Panda” – Avokati i familjeve të të vrarëve: Shteti serb po përpiqet të mbulojë krimin

Avokati Ivan Niniq, përfaqësuesi ligjor i familjeve, djemtë e të cilave u vranë në vitin 1998 në kafenenë “Panda” të Pejës, tha sot se ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë dhe ish-drejtori i BIA-s, Bratislav Gashiq, po përpiqet të mbulojë krimi i vitit 1998.

Duke komentuar faktin se ministri Gashiq nuk e ka përmendur krimin në Pejë dje në Kuvendin e Serbisë, edhe pse ka renditur mbi 30 vrasje masive të ndodhura në 30 vitet e fundit, Niniq tha për Agjencinë Beta se Ministri i Policisë po shtyn në harresë një nga krimet më të tmerrshme kur një person vrau gjashtë të rinj serbë.

 “Heshtja shumëvjeçare e shtetit dhe mospërmendja e krimit në Pejë në raportin e gjerë të ministrit Gashiq para deputetëve, tregon se shteti ka problem serioz për atë që ka ndodhur me kafenenë “Panda”. Shteti duhet të sqarojë opinionin vendor dhe ndërkombëtar dhe familjet e viktimave të fëmijëve që qëndron pas vrasjes masive në Pejë”, tha përfaqësuesi ligjor i familjeve të lënduara.

Ai shtoi se që nga 28 dhjetori 2013, kur nënkryetari i parë i atëhershëm i Qeverisë së Serbisë dhe shefi i Byrosë për Koordinimin e Shërbimeve të Sigurisë, Aleksandar Vuçiq, në TV Pink tha se krimi në “Panda” nuk ishte të kryera nga shqiptarët nuk ka ndodhur asgjë efektive në zbulimin e organizatorëve dhe ekzekutuesit të asaj masakre.

“Dje Gashiq foli jo vetëm në cilësinë e ministrit aktual të Policisë, por edhe si drejtor i BIA-s deri vonë. Ai ishte në një pozicion nga i cili mund të kishte një pasqyrë dhe të mësonte diçka më shumë për atë krim. Është e papranueshme që një tragjedi e përmasave të tilla të mbetet plotësisht e shtypur në raportin e ministrit Gashiq”, ka theksuar Niniq, raporton Express.

Ai ka vlerësuar se lënia e krimit në “Panda” nga kallëzimi i ministrit nuk ka qenë e rastësishme, por ka qenë shumë simptomatike që është lënë jashtë.

Për krimin në ‘Panda’ do të duhet të vërtetohet në një moment e vërteta gjyqësore”, ka përfunduar Niniq.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë më 11 janar të këtij viti se deri në fund të janarit do t’i presë familjet e djemve të vrarë, por edhe pas gati pesë muajsh nuk kanë marrë ftesë nga presidenti.

Prindërit e të rinjve që nga viti 2017 kanë dorëzuar më shumë se dhjetë kërkesa me shkrim për pranim te presidenti i Serbisë. Në fjalimin e tyre drejtuar Vuçiqit, ata deklaruan se krimi në “Panda” paraqet terror shtetëror par excellence.

25 vite më parë, më 14 dhjetor 1998, rreth orës 20:00, dy sulmues të maskuar hapën zjarr me automatikë ndaj mysafirëve të kafenesë “Panda”, mes të cilëve kishte kryesisht gjimnazistë nga Peja.

U vranë Ivan Obradoviq (15), Zoran Stanojeviq (18), Vukota Gvozdenoviq (16), Svetisllav Ristiq (18), Ivan Radeviq (24) dhe Dragan Trifovic (18).

Të plagosur rëndë kanë mbetur Vladimir Lonçareviq (18) dhe Mirsad Shaboviq (34), ndërsa Nikolla Rajoviq (18) është plagosur lehtë.

Pak ditë pas krimit, Sigurimi i Shtetit arrestoi dhe dyshoi në një grup shqiptarësh, por ata u liruan shpejt nga paraburgimi për mungesë provash.

Njëri prej tyre, Agron Kolçaku, tha për NIN se tre ditë pas krimit në “Panda”, janë arrestuar 34 shqiptarë nga vendbanimi Kapeshnica në Pejë.

Nikolla Shainoviq, në atë kohë nënkryetar i Qeverisë Federale të RFJ-së në krye të Kosovës, kishte njoftuar se rasti “Panda” është zgjidhur.

Kolçaku tha se ishte rrahur brutalisht dhe e kishin detyruar të nënshkruante një deklaratë me të cilën e inkriminonte dhe se pas përfundimit të bombardimeve e kishin dërguar nga burgu i Pejës në Leskovc, ku ishte ngritur aktakuzë ku krimi në “Panda” nuk ishte përmendur.

“Më kanë akuzuar se jam në fshatin Ratish dhe Prilep dhe as pas luftës nuk kam qenë në ato fshatra. Nuk jam pyetur më për ‘Panda’”, tha ai për Kolçaku.

Hetimi për këtë krim ka filluar vetëm më 12 maj 2016 në Prokurorinë për krim të organizuar në Beograd.

Deri më 28 dhjetor 2013, familjarët e djemve të vrarë dhe publiku ishin të bindur se krimi ishte kryer nga anëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Mirëpo, nënkryetari i parë i atëhershëm i Qeverisë së Serbisë dhe shefi i Byrosë Koordinuese të Shërbimeve të Sigurisë, Aleksandar Vuçiq, në TV Pink tha: “Krimi në “Panda” nuk është bërë nga shqiptarët, siç kemi besuar deri më tani. Publiku do të tmerrohet kur të zbulohet e vërteta”.

Vuçiq më vonë u tha gazetarëve se ishte “pothuajse i sigurt” se e dinte se çfarë ndodhi në “Panda”, por se nuk kishte asnjë provë dhe se autoritetet hetuese të Serbisë nuk mund të “krenoheshin” me mënyrën se si e zhvilluan hetimin.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën