Gazeta10

Reagon Luli i “Dardanëve”: UEFA e FIFA shumë shpejt me sanksione për ndërhyrjen e politikës në FFK

Procesi i licencimit të Federatës së Futbollit të Kosovës nga Ministria për kulturë, Rini dhe Sport ka bërë një bujë të madhe tash e disa javë.

FFK-ja më 27 janar do të mbajë Kuvendin e Jashtëzakonshëm për miratimin e Draft Statutit të ri, e që kundër këtij Draft kanë disa nga klubet kosovare si Drita, Prishtina, Trepça ’89 dhe Gjakova.

Ndërkohë MKRS-ja ka kërkuar pezullimin e Agim Ademit nga posti i kryetarit të FFK-së, pasi ky i fundit ka ende procese gjyqësore të hapura.

Lidhur me këtë kërkesë të MKRS-së, ka reaguar edhe kryetari i tifo-grupit “Dardanët”, Lulzim Berisha, i cili ka deklaruar se UEFA e FIFA shumë shpejt pritet të sanksionojnë MKRS-në pasi po ndërhyn brenda FFK-së.

“Dikush po i ferkon duart veq me ja dhan ni shije te keqe futbollit tone. Uefa dhe Fifa pritet te reagojne fuqishem ndaj nderhyrjes politike ndaj FFK. Me pallavra te ni komisioni vlersus nuk mbahet gjall e verteta e licensimit, per qefe te ni komisioni vlersus nuk guxojm me rreziku mos me lujt ne Mars. Forca Kosovë”, ka shkruar Luli në rrjetin social “Facebook”

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic