Gazeta10

Rezultatet shokuese në zgjedhjet franceze: Kush janë fituesit dhe humbësit?

Fronti Kombëtar i ekstremit të djathtë do të shihte një rritje të konsiderueshme në Parlamentin francez, por votimi taktik ia prishi shanset për një shumicë absolute.

Aleanca e krahut të majtë, Fronti i Ri Popullor i Jean-Luc Melenchon, ka dalë e para në zgjedhjet legjislative franceze, por nuk ka arritur të marrë shumicën e ligjvënësve të nevojshëm për të kontrolluar Asamblenë Kombëtare, sipas sondazheve.

Parashikimet nga Ipsos përfaqësojnë një pengesë për Frontin Kombëtar të ekstremit të djathtë, shpresat e së cilit për një shumicë absolute, “u shpartalluan” nga Fronti i Ri Popullor.

Fronti i Ri Popullor, një koalicion i formuar me nxitim i socialistëve, komunistëve, të gjelbërve dhe partisë së majtë France Unbowed, do të marrë 182-193 vende në Parlamentin francez, nga 577 në total.

Pasohet nga koalicioni i Ansamble të presidentit Emmanuel Macron, i cili do të marrë 157-163 vende, një rënie e ndjeshme nga 245 që fitoi në zgjedhjet më të fundit të vitit 2022.

Pavarësisht kryesimit të sondazheve në raundin e parë të mbajtur më 30 qershor, Fronti Kombëtar i Marine Le Pen-it do të marrë 136-144 vende, të cilat me sa duket do të shkatërrojnë shpresat për të vendosur Jordan Bardella-n si kryeministër.

Bëhet e ditur se sondazhi i sotëm ishte raundi i dytë i zgjedhjeve të parakohshme të thirrura nga Macron më 9 qershor, pasi ai mori një “goditje” në një votim për të zgjedhur anëtarët e Parlamentit Evropian.

Ansamble, i njohur më parë si En Marche, u mblodh kryesisht rreth presidencës së Macronit, i cili po bëhet gjithnjë e më i papëlqyer teksa mandati i tij i dytë dhe i fundit arrin drejt fundit, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

Nga rënia e tij ka përfituar në masë të madhe Fronti Kombëtar, parti e krahut të djathtë radikal të themeluar prej kohësh, e cila kishte zero vende në Parlament deri në vitin 2007.

Ndërkohë, Fronti i Ri Popullor u mblodh në qershor për të shmangur kërcënimin nga e djathta ekstreme, megjithëse nuk ia doli të arrinte unitet të plotë; Partitë e krahut të majtë jashtë siguruan 14-16 vende, sugjeron sondazhi.

Rezultatet parashikojnë një lajm të keq për republikanët.

Partia e qendrës së djathtë e Charles de Gaulle dhe Nicolas Sarkozy dominoi për një kohë të gjatë politikën franceze, por ajo tani parashikohet të fitojë 63-68 vende.

Kush do të jetë kryeministër?

Duke pasur parasysh rezultatet, Gabriel Attal duket se do të humbasë postin e tij si kryeministër, të cilin e mban që nga janari – megjithëse nuk është e qartë se kush do ta zëvendësojë atë.

Kushtetuta franceze lejon “bashkëjetesën”, me president dhe kryeministër nga parti të ndryshme.

Për herë të fundit kjo ndodhi nga viti 1997-2002, kur socialisti Lionel Jospin qeverisi së bashku me presidentin e qendrës së djathtë, Zhak Shirak.

Por është e paprecedentë që asnjë parti të mos fitojë një shumicë pa ndonjë koalicion të dukshëm qeverisës, dhe Franca tani mund ta gjejë veten në një bllokim të panjohur.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë