Gazeta10

Rritet numri i vizitorëve në Kosovë nga këto shtete

Në maj të këtij viti, numri i vizitorëve (vendorë dhe të huaj) në hotele ishte 51 mijë e 528, prej tyre 39,3% ishin vendorë dhe 60,6% ishin të jashtëm.

Krahasuar me muajin maj të vitit 2023 (sa ishin 48.553 vizitorë) kishte rritje të numrit të përgjithshëm të vizitorëve në hotele për 6,1%.

Kështu ka bërë të ditur Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në raportin e publikuar ‘Statistikat e Hotelerisë për muajin maj 2024’.

Më tej thuhet se numri i net-qëndrimeve ishte 120 mijë 92, prej tyre 50,99% nga vendorët dhe 49,0% nga të huajt.

“Numrin më të madh të vizitorëve te brendshëm në Hotele e ka regjioni i Prishtinës me 13 mijë e 251, vizitor dhe më 22 281, net-qëndrimi”, thuhet në raport.

ASK bën të ditur po ashtu se sa u përket vizitorëve të huaj krahasuar me periudhën paraprake (Maj 2023) ka rritje te vizitoreve për 19,6%. “Në total 31 mijë e 268, vizitorë të huaj, nga të cilët numri më i madh është nga Shqipëri, Gjermania, Turqia, Zvicra, etj”, thuhet në raport.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur