Gazeta10

Sadiku nga Brukseli: Liberalizimi i vizave, çështje e kryer – nuk do të ndikohet nga dialogu

Në emisionin “Politiko”, në Kanal10, në një lidhje direkte nga Brukseli, gazetari Kushtrim Sadiku ka thënë se Bashkimi Evropian është i alarmuar për situatën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë prandaj është duke u angazhuar në gjetjen e zgjidhjes përmes dialogut.

“BE-ja është koshient për një situatë ku alarmi është i ngritur andaj insistimi i tyre është që të gjendet një zgjidhje përmes dialogut”, tha Sadiku.

Sipas tij kjo vështirë të thuhet për shkak që siç duket nuk ka një gatishmëri nga të dyja shtetet, Serbia shkon në zgjedhje, Kosova ka pikëpyetje ta hapura dhe kjo bazuar në deklaratat e kryeministrit dhe zyrtarëve tjerë qeveritar. “Një dritë në fund të tunelit duket larg”, tha Sadiku.

Sadiku tha që procesi i dialogut nuk do ta afektojë çështjen e liberalizimit të vizave.

” Kjo me është thënë sot nga takimet që kam pasur me zyrtarët e BE-së, që qytetarët do të mund të lëvizin lirshëm nga 1 janari 2024″, tha Sadiku. /Gazeta10/

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa
shirit164552007116764536751680899576
Ky është 29 vjeçari që dyshohet se vrau mbrëmë babanë e gruas së tij