Gazeta10

Shembet skena e festivalit në Spanjë, një i vdekur dhe 17 të lënduar

Një person humbi jetën dhe të paktën 17 u lënduan kur erërat e forta shkaktuan shembjen e një pjese të skenës në një festival muzikor vallëzimi pranë qytetit spanjoll të Valencias në orët e para të së shtunës, thanë shërbimet rajonale të urgjencës për Reuters, transmeton Gazeta 10.

Një tjetër infrastrukturë u dëmtua gjithashtu kur rrëmujat goditën Festivalin Medusa, një festival i madh i muzikës elektronike që u mbajt gjatë gjashtë ditëve në qytetin e bregdetit lindor të Cullera, në jug të Valencias.

Sipas shërbimit rajonale të urgjencës në Twitter. tre persona pësuan lëndime të rënda dhe 14 lëndime të lehta.

Ndërsa, organizatorët shprehen keqardhje për tragjendinë që ndodhi:

“Ne jemi plotësisht të pikëlluar për atë që ndodhi këtë mëngjes…festivali so të pezullohet për shkak të motit të keq gjatë orëve të para të 13 gushtit dhe me qëllim të garantimit të sigurisë së pjesëmarrësve, punëtorëve dhe artistëve” thanë organizatorët në një deklaratë në faqen e festivalit në Facebook, shkruan Reuters.

REUTERS/Eva Manez

Ata thanë se kushtet e jashtëzakonshme të motit kishin shkaktuar dëme në infrastrukturë të ndryshme në vendin e festivalit.

“Rreth orës katër të mëngjesit, erërat e forta të papritura dhe të forta shkatërruan zona të caktuara të festivalit, duke detyruar menaxhmentin të marrë vendimin e menjëhershëm për të liruar zonën e koncertit…”, thanë organizatorët.

Mediat spanjolle thanë se nga erërat e forta janë dëmtuar edhe struktura të tjera në këtë ngjarje, shkruan Reuters./Gazeta10.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë