Gazeta10

Sjellja e keqe e tifozëve – Shqipëria e dyta për gjoba nga UEFA

Federata Shqiptare e Futbollit ka pranuar gjobën prej 171 mijë e 375 eurove si dënim për sjelljen e tifozëve gjatë fazës grupore.

Shqipëria është e dyta me gjoba, teksa Kroacia është e para, ndërkaq e treta është Serbia.

Kroacia është gjobitur me 220 mijë e 875 euro, ndërsa Serbia me 116 mijë e 625.

Shifrat i ka publikuar gazeta e njohur sportive “The Athletic”.

Në total janë 1.2 milionë euro gjoba që i ka shqiptuar UEFA gjatë fazës grupore të Evropianit.

Në arsyetim thuhej se përkrahësit e kombëtareve kanë treguar sjellje të këqija gjatë tri ndeshjeve në grupet respektive.

Tetë kombëtare – Hungaria, Zvicra, Kroacia, Shqipëria, Polonia, Serbia, Rumania dhe Belgjika, janë gjobitur për sjelljen e fansave në fazën grupore.

21 nga 24 shtetet janë gjobitur të paktën një herë ndërsa Franca, Spanja dhe Sllovakia nuk janë gjobitur nga UEFA deri më tani.

Gjobave nuk u ka shpëtuar as Gjermania si organizatore e Evropianit.

Gjermania është gjobitur dy herë për dështimin që të “mbrojë fushën e lojës” – që ka të bëjë me hyrjen e fansave në fushë. Kjo ka ndodhur në ndeshjet e Portugalisë, Turqisë dhe Gjeorgjisë.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?