Gazeta10

“S’na kanë lënë mendët more” / “Antiamerikanizmi” ngre debat mes Berishes e Gashit

Raporti aktual mes shtetit të Kosovës dhe aleatëve të saj ndërkombëtar, në veçanti ShBA-të shkaktoi debat mes dy panelistëve të emisionit Politiko në Kanal 10.

E një gjë të tillë e shkaktuan pikërisht mendimet e ndryshme mes gazetarit Ridvan Berisha dhe analistit politik, Blerim Gashi.

“Qëndrimi antiperëndimor, antiamerikanizmi u kthye në duartrokitje vërbuar të një pjese të shoqërisë dhe kjo është e vërteta dhe të vëërteten dueht ta themi”, deklaroi Berisha sipas së cilit në Kosovë po vazhdon të ketë antiamerikanizëm.

Mirëpo, një deklaratë e tillë u quajt shpifje nga analisti Gashi, i cili tha se për një gjë të tillë, popullin ende nuk e kanë lënë mendët.

“Kjo është deklraatë shumë tendicioze, Rid është shpifje. mS’na kanë lën mendt more, këtë popull, kuturu je tu ja fut”, tha ai.

Ndëkaq sipas gazetarit Berisha, është elita politike ajo që duhet ruajtur raportin me ndërkombëtarët.
“Kjo është e vërteta, ndërkaq sa është rritur është çështje tjetër por elita politike e kanë obligim që raportin me aleatët mos me e cënu”, deklaroi Berisha. /Gazeta10

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë