Gazeta10

Sot takohen në Bruksel Kurti-Vuçiq

Sot në Bruksel takohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti, me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, raporton Gazeta10.

Ky takim do të ndërmjetësohet nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, i përkrahur edhe nga i Dërguari i Posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Nga BE kanë njoftuar se takimi nis në orën 10:30.

“Takimi do të nis në 10:30 dhe në fokus do të jetë rruga para në dialog dhe arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizim”, thuhet në njoftimin e BE-së.

Ekipi i Kanal10 është duke qëndruar në Bruksel me gazetarin Xhemajl Rexha ku dje janë mbuluar takimet mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë me shefin e NATO-së, Jens Stoltenberg, si dhe përfqësuesit europian dhe të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kujtojmë se këto takime po mbahen në Bruksel pas një periudhe të tensioneve dhe destabilitetit në veriun e Kosovës ku grupet serbe në veri kishin bllokuar rrugët si shenjë kundërshtimi ndaj paralajmërimit për vendosjen e masave të reciprocitetit në dokumente të kalimit dhe në targa. / Gazeta10.

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri