Gazeta10

Tahiri kundërshton projektligjin për zyrtarët publikë

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, e ka kundërshtuar projektligjin për zyrtarët publikë. Ai këtë projektligj e sheh si sulm të drejtpërdrejtë ndaj administratës shtetërore dhe që sipas tij nuk duhet asesi të kalojë si ligj.

Tahiri këtë qëndrim e ka dhënë në rrjetin social Facebook, teksa ka deklaruar se është “i tmerruar me provizionet që parapërcaktojnë dhe lejojnë hapësirë për ndërhyrje politike në administratë publike“, transmeton Gazeta10.

Projektligji i ri për zyrtarët publikë, respektivisht Neni 46, Neni 66 dhe Neni 98 te dispozitat kalimtare janë qartazi nene kundër kushtetuese, që në esencë janë fshesë e hekurt kundër menaxhmentit drejtues të administratës shtetërore… Ky Ligj nuk duhet të kalojë, assesi”, ka shkruar ndër të tjera ai./Gazeta10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë