Gazeta10

Tajvani falënderon SHBA-në për ruajtjen e sigurisë përballë kërcënimeve kineze

Ministria e Jashtme e Tajvanit të shtunën shprehu mirënjohje të sinqertë ndaj Shteteve të Bashkuara për ndërmarrjen e veprimeve konkrete për të ruajtur sigurinë dhe paqen në ngushticën e Tajvanit dhe në rajon, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Koordinatori amerikan i Indo-Paqësorit, Kurt Campbell tha të premten se Kina reagoi ashpër ndaj vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në Tajvan.

Ministria e Jashtme e Tajvanit tha në një deklaratë të shtunën se kanosja e paprovokuar ushtarake dhe ekonomike” e Kinës kishte “forcuar më tej unitetin dhe qëndrueshmërinë e kampit demokratik global.

Presidenti i Tajvanit Tsai Ing-ëen tha të enjten se kërcënimi i Kinës për forcë është i pazbutur, edhe pse stërvitjet më të mëdha ushtarake të Pekinit rreth ishullit, pas vizitës së Pelosit javën e kaluar, dukej se po zvogëloheshin.

Në një tubim të shtunën në Tajvanin jugor për zgjedhjet lokale të planifikuara për në fund të nëntorit, Tsai tha se ata nuk po përballeshin vetëm me kandidatët rivalë, “por edhe presion nga Kina”. / Gazeta10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat