Gazeta10

Talibanët ndërpresin protestën e grave afgane

Luftëtarët talibanë kanë shpërndarë dhjetëra protestuese femra në Kabul, pothuajse një vit pasi grupi militant mori pushtetin, raporton BBC, transmeton Gazeta10.

Rreth 40 gra marshuan nëpër kryeqytetin afgan duke kërkuar të drejta, përpara se talibanët ta shpërndanin atë duke qëlluar në ajër.

Luftëtarët kapën celularët e tyre, duke ndaluar një nga protestat e para të grave në muaj.

Që nga pushtimi i talebanëve, të drejtat e grave janë kufizuar ashpër.

Protestuesit brohorisnin kërkesa për “bukë, punë dhe liri”, duke mbajtur një pankartë ku shkruhej “15 gushti është një ditë e zezë” – një referencë për ditën kur talebanët pushtuan Kabulin në 2021.

“Ata nuk na rrahën shumë këtë herë,” tha një nga protestuesit për BBC.

“Ata vepruan ndryshe nga protestat e mëparshme [kur ne u rrahëm]. Ata qëlluan në ajër. Edhe pse kemi frikë se dolëm për të mbrojtur të drejtat e vajzave, në mënyrë që të paktën talebanët të hapin shkolla për ta.”

Që nga viti kur talebanët u kthyen në pushtet, ata kanë lëshuar urdhra që kufizojnë lirinë e grave duke i ndaluar ato nga shumica e punëve qeveritare, arsimi i mesëm dhe të udhëtojnë më shumë se 45 milje (70 km) pa një kujdestar mashkull. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)