Gazeta10

Thatësira po nxjerr në pah rreziqet e furnizimeve me energji elektrike

Sipas ekspertëve, thatësira e vazhdueshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe Europë po vë nën presion prodhimin e energjisë elektrike, shkruan BBC, transmeton Gazeta10.

Energjia elektrike nga hidrocentralet, e cila përdor ujin për të prodhuar energji, ka rënë me 20%. Në Mbretërinë e Bashkuar, temperaturat e larta kanë prekur prodhimin e energjisë nga burimet fosile, bërthamore dhe diellore.

Kjo për shkak se teknologjia në termocentrale dhe panele diellore funksionon shumë më pak në temperatura të larta. Periudha e zgjatur e thatësisës po ushtron presion të mëtejshëm mbi furnizimet me energji ndërsa Europa po përpiqet të gjejë burime alternative pas pushtimit të Ukrainas nga Rusia.

Energjia hidrike është një burim i rëndësishëm energjie për Europën, por mungesa e ujit në lumenj dhe rezervuarë tani po redukton ndjeshëm aftësinë e objekteve për të prodhuar energji elektrike.

Italia merr rreth 1/5 e energjisë së saj nga hidrocentralet, por kjo ka rënë me rreth 40% në 12 muajt e fundit. Të njejtën situatë po përjeton edhe Spanja, ku sasia e energjisë elektrike e prodhuar është ulur me 44%, sipas të dhënave nga studiuesit e energjisë Rystad Energy.

Kjo situatë nuk është vetëm në disa zona të Europës por sipas tij, të gjitha hidrocentralet e mëdha po prodhojnë më pak. Temperaturat e larta po prekin gjithashtu edhe prodhimin e energjisë bërthamore, veçanërisht në Francë. Rreth gjysma e 56 reaktorëve janë jashtë funksionit. /Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë