Gazeta10

​UEFA me sqarim të rëndësishëm për VAR-in në Euro 2024

Drejtori i arbitrimit të UEFA-s, Roberto Rosetti ripohoi sot se VAR duhet të ndërhyjë në ndeshjet në Kampionatin Evropian Euro 2024 vetëm kur ka “prova të një gabimi të qartë dhe të dukshëm”.

“Ndërhyrje minimale për përfitim maksimal,” tha Rosetti për VAR-in në turne, i cili do të përfshijë offside gjysmë automatike dhe, për herë të parë, teknologjinë e vijës së golit.

Në edicionin e vitit 2020, i shtyrë për në vitin 2021 për shkak të pandemisë Covid-19, pati 18 korrigjime të VAR-it në 51 ndeshjet e kompeticionit, nëntë prej të cilave ishin për offside ‘milimetrash’.

“Në rast të dyshimtë jashtë loje, ne i kërkojmë ndihmës gjyqtarëve të mbajnë flamurin poshtë dhe ta ngrenë atë vetëm kur të jenë të sigurt. Nëse nuk janë 100 për qind të sigurt, ata duhet ta mbajnë flamurin”, shpjegoi Rosetti.

Sipas zyrtarit të UEFA-s, “me offside gjysmë automatike, offside zgjidhet vetë dhe mund të kursejë shumë kohë në vendime”.

Misioni i VAR-it do të jetë “të kontrollojë vazhdimisht për gabime të qarta dhe të dukshme” në katër situata: gola, veprime brenda zonave të penalltisë, kartonë të kuq dhe identitet të gabuar të një futbollisti.

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
Vrasjee
Rrahja mes familjarëve në Shtime përfundon me fatalitet, vdes njëri nga anëtarët
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare
111
Ish menaxheri pengon rikthimin e Taynës, ia “bllokon” këngën e re në YouTube