Gazeta10

Ukraina me rritje të madhe në eksportet e bujqësisë në korrik

Eksportet e drithërave, farave vajore dhe vajit vegjetal të Ukrainës u rritën 22.7% në korrik kundrejt qershorit në 2.66 milionë ton falë dërgesave më të larta të grurit dhe elbit, u bë e ditur nga ministria e bujqësisë, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Eksportet e drithërave të Ukrainës kanë rënë që nga fillimi i luftës, sepse portet e saj në Detin e Zi – një rrugë kryesore për dërgesat – u mbyllën, duke rritur çmimet globale të ushqimit dhe duke shkaktuar frikë nga mungesa në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Një marrëveshje u arrit muajin e kaluar për të zhbllokuar portet detare të Ukrainës dhe për të lejuar nisjen e anijeve që transportonin grurë.

Eksportet e korrikut përfshinin 412,000 ton grurë, 183,000 ton elb, 1.1 milion ton misër, 362,100 ton farë dielli dhe tonazhe mallra të tjera.

Megjithatë, në një deklaratë të veçantë ministria tha se eksportet e grurit ukrainas ishin ende në rënie pothuajse 52% nga viti në vit në 2.2 milion ton deri më tani në sezonin 2022/23. / Gazeta10

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)