Gazeta10

‘Unë kërthizën s’ia kam pre’ – Spahiu flet për polemikat rreth ditëlindjes së Adem Jashari

Në emisionin ‘Gallatë me Arben Ahmetin’ është diskutuar rreth vërtetësisë së ditëlindjes së heroit kombëtar, Adem Jasharit.

Profesori Nexhmedin Spahiu, ka thënë se dyshimet për ditëlindjen e saktë të Adem Jasharit i ka pasi ka parë disa dokumete, që sipas tij, tregojnë që komandanit legjendar ka lindur me 10 tetor, raporton gazeta10

“Unë kam parë një dokumet, por kërthizën nuk ja kam pre Adem Jasharit. Cilat dokumte mund të jenë të sakta, e cilat të pasakta, ajo është për t’u studiuar, por tek e fundit nuk është fare e rëndësishme ajo, sepse ka një diferencë midis 10 tetorit dhe 28 nëntorit, dallim kane 40 ditë , dhe as nuk e bën, e as nuk e zhbën veprën e tij me heroike ose me pak heronike.

Sipas tij, nëse dikush ja ka ndryshuar ditëlindjen për ndonjë arsye, ai thotë se le të mbetet në ndërgjegjjen e tyre.

“Adem Jashari e ka treguar vetën me veprën e tij dhe është kryeheroi i Kosovës”, ka thënë Spahiu. /Gazeta10/

Me poshtë e gjeni të plotë deklaratën e tij

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat