Gazeta10

Vërtopi për rastin Dehari: Ligji thotë që provat duhet të ruhen deri sa të zbardhet rasti

Në emisionin “Politiko”, Florin Vërtopi avokati i personit që kishte qëndruar në dhomë burgu me Astrit Deharin ka folur rreth humbjes së provave tek rasti Dehari, raporton Gazeta10.

Vërtopi ka thënë se ligji në fuqi thotë se provat duhet ruajtur deri sa të zbardhet rasti edhe në rast se shkon me vite e vite.

“Ligji në fuqi, kodi i procedurës penale, është ligj special por edhe ligji për Institutin e Mjekësisë Ligjore thotë se mostrat duhet ruajtur derisa sa të zbardhet rasti edhe nëse shkon me vite e vite. Pikë, s’ka më tutje. Sepse ka pasur një viktimë, është pikëpyetje se a ka pasur të pandehur, sepse kjo është hetuar edhe nga zyra e kryeprokurorit. Andaj nuk dua të jap detaje se nuk dua të ndikoj në hetime.”, ka deklaruar Vërtopi.

Tutje, Vërtopi ka thënë se nuk dëshiron të jap detaje sepse nuk dëshiron të ndikoj në hetime./Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua