Gazeta10

​Volkswagen në gjykatë për shkak të fermerëve

Një gjykatë gjermane ka caktuar datën 3 shkurt 2023 për të dëgjuar padinë e një fermeri organik kundër Volkswagen që do të detyronte kompaninë e dytë më të madhe të makinave në botë të reduktojë prodhimin e automjeteve që emetojnë dyoksid karboni.

Gjykata e qarkut në Detmold në Rhein-Westfalia e Veriut caktoi një datë për fillimin e një gjyqi të hapur dhe kryetari i trupit gjykues Manfred Pollmeier kritikoi të premten aplikimin dhe bëri thirrje që ai të ishte më specifik.

Roda Verheijen, avokatja e 62-vjeçarit Ulf Alhof-Kramer, një fermer organik nga Detmold, e përshkroi vendimin si një sukses. Gjykata nuk e refuzoi menjëherë kërkesën, tha ajo.

Allhoff-Cramer po kërkon të detyrojë VW të ndalojë shitjen e makinave dhe automjeteve të lehta me motorë me djegie të brendshme deri në vitin 2030, pesë vjet më herët se sa planifikon kompania. Për më tepër, shitjet e automjeteve të tilla duhet të ulen rrënjësisht në vitet në vijim.

Ai akuzon makinat dhe furgonët e VW se janë përgjegjëse për 1% të emetimeve globale të CO2, duke kërcënuar kështu të ardhmen e bujqësisë në përgjithësi, si dhe ekzistencën e vazhdueshme të biznesit të tij.

VW mohon akuzat, duke theksuar progresin e kompanisë në kalimin e automjeteve elektrike. Gjithashtu pretendohet se shumica e emetimeve të CO2 janë për shkak të veprimeve të drejtuesve, jo të prodhuesve.

Përveç kësaj, efektet e ndryshimeve klimatike në një zonë të vogël nuk mund të parashikohen, këmbëngul VW në një deklaratë me shkrim.

Pas vendimit të së premtes, VW tha se ende priste që kërkesa të hidhej poshtë, duke cituar komentet e gjyqtarit si zbulim të “dyshimeve serioze” në lidhje me akuzat. /Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur