Gazeta10

“Ylli” i Barcelonës, rekordmeni i ri i Euro 2024

Dukej e pamundur të shihje një 16-vjeçar jo vetëm në fushë në Kampionatin Evropian, por edhe si titullar për një ekip të madh. Gjatë Euro 2024, Lamine Yamal do të ndryshojë historinë, duke u bërë lojtari më i ri që aktivizohet në turneun kontinental.

I domosdoshëm për De La Fuente, adoleshenti i Barcelonës po fiton eksperiencë muaj pas muaji, pasi befas u bë rekordmen i “Blaugranave” në rrethana dhe gara të ndryshme. Të njëjtën gjë do ta bëjë edhe në Euro 2024, ku do të përballet edhe me Italinë, Kroacinë dhe Shqipërinë në fazën e grupeve.

Duke bërë debutimin e tij me Barcelonën në moshën 15-vjeçare, gjatë sezonit në 2023/2024, Yamal luajti 50 ndeshje me “Blaugranat”, duke u dëshmuar një nga forcat shtytëse absolute në një vit që megjithatë përfundoi pa asnjë trofe për ekipin katalanas, aktualisht në duart e Flick pas shkarkimit të Xavit.

Në vitin 2021, gjatë Euro 2020, Kacper Kozłoëski u bë futbollisti më i ri në historinë e Kampionatit Evropian. Në moshën 17 vjeç e 246 ditë, lojtari polak ka mposhtur rastësisht rekordin e mëparshëm kundër Spanjës.

Kuptohet se Yamal, i cili në fund të korrikut do të mbushë 17 vjeç, do të fshijë rekordin e mëparshëm, duke u bërë i vetmi 16-vjeçar në fushë në historinë e Kampionatit Europian.

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij