Gazeta10

Zelensky i pakënaqur me zyrtarët ukrainas për deklaratat e tyre rreth informacioneve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të enjten u tha zyrtarëve që të ndalonin së foluri me gazetarët për taktikat ushtarake të Kievit kundër Rusisë, duke thënë se komente të tilla ishin sinqerisht të papërgjegjshme, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Pas shpërthimeve që shkatërruan një bazë ajrore ruse në Krime të martën, gazetat Nw York Times dhe Washington Post cituan zyrtarë të paidentifikuar që thanë se forcat ukrainase ishin përgjegjëse. Qeveria në Kiev, nga ana tjetër, nuk pranoi se qëndronte pas shpërthimeve.

“Lufta definitivisht nuk është koha për kotësi dhe deklarata me zë të lartë. Sa më pak detaje të zbuloni për planet tona të mbrojtjes, aq më mirë do të jetë për zbatimin e atyre planeve të mbrojtjes”, tha Zelenskiy në një fjalim mbrëmë.

Nëse doni të krijoni tituj me zë të lartë, kjo është një gjë – dhe është sinqerisht e papërgjegjshme. Nëse doni fitore për Ukrainën, kjo është një gjë tjetër, dhe ju duhet të jeni të vetëdijshëm për përgjegjësinë tuaj për çdo fjalë që thoni për planet e shtetit tonë për mbrojtje ose kundërsulmet”.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Malyar tha se shërbimet e sigurisë kishin hapur një hetim në një nga rastet kur zyrtarët kishin biseduar me gazetat.

“Një rrjedhj e informacionet si kjo prish planet e forcave të armatosura ukrainase pasi armiku rregullon veprimet e tij dhe përdor këtë informacion kundër nesh,” shkroi ajo në Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë