Gazeta10

Amerikani Grenell kërkon lirimin e Thaçit nga Haga, evropianët ta ndërrojnë strategjinë e dialogut

Ish-emisari i posaçëm i dialogut Kosovë – Serbi nën administratën Trump, Richard Grenell, , ka reaguar sërish për zhvillimet në Kosovë. Përmes “Twitter”, ai ftoi evropianët që të ndryshojnë strategjinë e dialogut.

Sipas tij, ata nuk e po ndihmojnë zgjidhjen e krizave në Ballkan, kurse në pjesën e fundit fare të cicërimës ftoi evropianët që ta lirojnë menjëherë Hashim Thaçin.

“U bëj thirrje evropianëve që ta ndryshojnë strategjinë e dialogut Kosovë – Serbi. Ata nuk po ndihmojnë në zgjidhjen e krizave. Ata veç sa po e përkeqësojnë edhe më shumë me intervenime të çrregullta”, shkroi ndër të tjerash ai.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë