Gazeta10

Dashevci i bindur për sigurinë në Kosovë: “Nuk do të ketë një Banjskë të dytë në Kosovë”

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Arben Dashevci është shprehur optimist se udhëheqësit i grupit kriminel të Banjskës, Milan Radoiçiq do i tërhiqet vërejtja për të mos  destabilizuar  republikën e Kosovës, raporton Gazeta10.

Ai në emisionin Raport të Kanal 10. tha se presioni ndërkombëtar ndaj Serbisë për dorëzimin e tij duhet të vazhdoj.

“ShBA-të e kanë cekur qartë që ai kriminel duhet të dorëzohet, edhe disa shtete të BE-së e kanë kërkuar këtë qartazi se ky kryekriminel duhet të shkoj atje ku e ka vendin sepse e ka pranuar tashmë që ka sulmuar republikën e Kosovës dhe mebtet ky presion në kontinuitet ndaj Serbisë që të dorëzohet ai serpse dihet që në katër komunat veriroe prej kur i ka lëshuar ai dihet se është një qetësi e paparë”, tha ai.

Ndërkaq Dashevci vizitën e presidentes Osmani në ShBA, ku po vazhdon të takoj zyrtarë të lartë amerikan e quajti si të drejtë që i përket një komandateje supreme ushtarake.

“Presidentja Osmani ëhstë komandante superme e FSK-së dhe është shumë e drejtë që po na përfaqëson atje. Unë arrita t’i ndëgjoj 10 pjesmarrës të shteteve në at samit ku të gjithë ishin kompakt asaj që demokracia duhet të mbrohet, e që ëhstë një lajm i mirë për Kosovën në aspketin gjeopolitik se sa i rëndësishëm është NATO për Ballkanin”.

“Sipas mendimit tim jam optimist se atij do t’i tërhiqet vërejtja që mos të tentoj të destabilizoj republikën e Kosovës, apo të mos tentoj më asesi një Banjskë të dytë në republikën e Kosovës”, përfundoi Dashevci.


NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë