Gazeta10

Inspektorati i Punës gjobit sërish RTK-në me 2 mijë euro

Inspektorati i Punës ka shqiptuar sot ndaj Radiotelevizionit të Kosovës gjobën në vlerë prej 2 mijë eurosh.

Lajmin e ka bërë të ditur Sindikata e Pavarur e RTK-së.

Kjo është gjoba e dytë që televizioni publik po merr brenda pak ditësh.

Në qershor, Inspektorati i Punës gjobiti RTK-në për suspendim të paligjshëm të njërit prej punonjësve.

“Në vendimin 01 Nr. 25-120/2024 të Inspektoratit të Punës thuhet se drejtori i përgjithshëm në marrjen e vendimit të datës 18.04.2024 me të cilin e anulon konkursin për vendin e punës “Udhëheqës i TV Produksionit’’ ka vepruar në kundërshtim me nenin 6 paragrafin 5 pika 5.1 dhe 5.2 të udhëzimit administrative 07/2017 për proceduarat e konkursit në sektorin publik”, thuhet në njoftimin që ka publikuar Sindikata.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë