Gazeta10

Kina ndalon bashkëpunimin me SHBA-në në disa fusha, shkak vizita e Pelosit në Tajvan

Kina po ndërpret bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara në një numër fushash, duke përfshirë dialogun midis komandantëve të nivelit të lartë ushtarak dhe bisedimet për klimën, si hakmarrje për vizitën e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në Tajvan, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Ministria e Jashtme e Kinës tha gjithashtu se po pezullonte gjithashtu bashkëpunimin me Uashingtonin për parandalimin e krimit ndërkufitar dhe trafikut të drogës, dhe për riatdhesimin e emigrantëve të paligjshëm, mes tetë masave specifike.

Në një reagim të bërë menjëherë pasi Pelosi u largua nga Japonia në pjesën e fundit të turneut të saj aziatik, Kina gjithashtu anuloi një takim të planifikuar dypalësh mbi një mekanizëm të sigurisë ushtarake detare.

Pekini njoftoi veçmas se do të sanksiononte personalisht Pelosin dhe familjen e saj të ngushtë në përgjigje të veprimeve të saj të mbrapshta dhe provokuese.

Vizita e shkurtër e Pelosit këtë javë në Tajvanin e vetëqeverisur, të cilin Kina e pretendon si të vetin, tërboi Pekinin dhe shkaktoi stërvitje ushtarake kineze në një shkallë të paprecedentë në dete dhe ajër rreth ishullit. / Gazeta10

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët