Gazeta10

Kroacia dëbon diplomatin serb

Ministri i Jashtëm kroat Gordan Grliq Radman, tha se Kroacia do ta dëbojë diplomatin serb, si masë reciprociteti për shkak të lëvizjeve të Beogradit zyrtar.

”Kemi vendosur që këshilltari i ambasadës serbe në Kroaci të shpallet persona non grata të Kroacisë. Nota i është dorëzuar ambasadorit dhe në të thuhet se këshilltari duhet të largohet nga territori i Republikës së Kroacisë”.

Ai po ashtu tha se refuzojnë arsyet për dëbimin e diplomatit kroat, Hrvoj Shnajder nga Serbia.

”Ambasadorit kroat nuk i është dhënë arsye, është thënë se nuk është e nevojshme të jepet arsye”.

”Nuk i dimë arsyet e vendimit, gjë që është edhe më shqetësuese”, tha ai, shkruan nova.rs.

Kujtojmë se Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë (MPJ) e ka shpallur person non grata Hrvoj Shnajder, sekretarin e parë të Ambasadës Kroate në Serbi për shkak se ka “dalë rëndë nga normat diplomatike”.

“Novosti” bënte të ditur se bëhej fjalë për “spiunazh dhe rekrutim për të punuar për shërbimin kroat”.

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa
shirit164552007116764536751680899576
Ky është 29 vjeçari që dyshohet se vrau mbrëmë babanë e gruas së tij