Gazeta10

Kurti: Jemi pajtuar në publik, Serbia i iku sërish nënshkrimit

Pas Vuçiqit, Borrellit dhe Escobarit ka folur edhe Kryeministri Kurti, i cili ka falënderuar Presidentin dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut për mikpritjen.

“Kemi arritur pajtim publik për një aneks i cili do të udhëzojë zbatimin e marrëveshjes bazë”, tha Kurti para gazetarëve.

Ai tha se Vuçiq po heziton të nëshkruaj marrëveshjen.

Tutja Kryeministri Kurti ka thënë se nuk bëhet fjalë për vetëqeverisje për serbët por për vetëmenaxhim të komunitetit serb në Kosovë.

Sipas tij me këtë marrëveshje Serbia do të njohë de-fakto pavarësinë e Kosovës.

NË FOKUS

bruno
Bruno plas 'bombën': Të gjithë banorët në Big Brother Vip Kosova, janë paguar
plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
Screen Shot 2023-03-29 at 6.12
EKSKLUZIVE: Skena politike në ethe, vendimi i Kushtetueses mund ta rrëzojë presidenten
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic