Gazeta10

Kurti zi e terr për Lajçakun, por çfarë epitete i dha Thaçit kur presidenti e kishte kritikuar sllovakun

Konferenca e kryeministrit të vendit, Albin Kurti, nisi dhe përfundoj me akuza ndaj  Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Krejt kjo pasi sipas tij, Lajçak ishte i pozicionuar në anën e Serbisë.

Kohë më parë, kur udhëheqjen e procesit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve e kishte marrë përsipër ish-presidenti Hashim Thaçi, në kohën kur ai e kritikonte qasjen e Lajçak, Kurti e kritikonte ish-presidentin Thaçi.

Deklaratat në konferencën e sotme vazhduan kundrejt Lajçak, duke e quajtur si figurë kryesore që punon kundër vendit të tij, ani pse kur ish-presidenti Thaçi e kritikonte Lajçakun, kryeministri Kurti hidhte kritika e akuza ndaj tij duke e quajtur anti-evropian.

 “Lajçak duhet ta kuptojë se Kosova është e pavarur dhe sovrane. Nëse vjen me këtë objektivë dhe me këtë qasje që ky proces të mbyllet me njohje reciproke është shumë i mirëseardhur. Cdo qasje tjetër, lirisht mund të themi se është dështim i plotë i tij në Kosovë”, deklaronte ish-presidenti Thaçi.

“Presidenti është anti-evropian. Pikërisht në kohën kur presidenti aktual i Kosovës deklarohet hapur anti-evropian, disa më akuzojnë mua padrejtësisht për anti-amerikan. Kosova është në Ballkan, në kontinentin evropian e jo në kufijë me Meksikën. Presidenti po sillet shumë më keq me BE-në sesa me Serbinë”, kundërpërgjigjej kryeministri Kurti.

Tani Qeveria e Kosovës vazhdon të ketë pozicionim të qartë sa i përket diskutimeve për normalizimin e marrëdhënieve nën ndërmjetësimin e Përfaqësuesit Special të BE-së, Miroslav Lajçak.

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri