Gazeta10

Nënshkruhet protokolli i lehtësimit të procedurat e kalimit kufitar mes Kosovës dhe Shqipërisë

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, e kanë shkruar sot bashkë me homologun e tij nga Shqipëria, Taulant Balla, protokolin i cili lehtëson procedurat e kalimit kufitar në pikat kufitare Qafë Morinë, Qafë Prush, Shishtavec-Krushevë, Borje-Glloboçicë dhe Orgjost-Orçush.

Sveçla, në një konferencë për media, e falënderoi Ballën për bashkëpunimin dhe gatishmërinë, dhe ekipet e ndërsjella për punënë e tyre.

“Ne nuk do të ndalemi që puna jonë të jetë sa më efektive dhe jeta e qytetarëve sa më e lehtë”, ka thënë Sveçla.

Ndërsa, Balla se eksperiencën e pikë kalimit në Morinë dhe Vërmicë janë duke e përdorur edhe për pikat tjera kufitare.

“Po shkurtojmë kohën për shtetasit e Kosovës dhe Shqipërisë, siç e patë më nuk ka kontroll, përmes sistemit të targave po regjistrojmë të gjitha tabelat”, ka thënë Balla.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur