Gazeta10

Nesër vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Ditën e hënë do të vijojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po gjykohen në Hagë.

Sipas njoftimit në kalendarin zyrtar të Dhomave të Specializuara, seanca të hënën do të nisë në ora nëntë.

Në po të njëjtin orar do të fillojnë edhe seancat për ditën e martë, mërkurë dhe të enjte.

Kjo është java e parafundit e seancave, përpara se trupi gjykues të shkojë në pushim veror.

Përgjatë kësaj jave janë dëgjuar dëshmi të dëshmitarëve të ftuar nga Prokuroria Speciale.

Ditën e enjte, nga Prokuroria deklaruan se dëshmitari i mbrojtur, që ka deklaruar po atë ditë, ka thënë se ai dhe i afërmi i tij kanë përkrahur partinë LDK.

Sipas dëshmisë, në vitin 1998, anëtarët e UÇK-së rrëmbyen të afërmin e dëshmitarit, trupi i të cilit u gjet më vonë atë vit. Në të njëjtin vit, dëshmitari gjithashtu u ndalua dhe u keqtrajtua nga pjesëtarët e UÇK-së.

Kujtojmë se të hënën do të vazhdojë dëshminë edhe Bislim Zyrapi.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur