Gazeta10

Perparim Rama publikon Raportin e Punës së Kryeqytetit, përmend projekte në shumë dikastere

Kryetari i Prishtinës, Perparim Rama, ka publikuar Raportin e Punës së Kryeqytetit raporton Gazeta10.

Raporti përfshinë periudhën Janar-Korrik 2022.

Rama ka filluar me projektet e infrastrukturës që ka përfunduar gjatë kësaj periudhe.

Tutje, ai ka përmendur edhe projektet që janë bërë në aspektin, kulturor, ambiental si dhe në sektore të tjera.

Këtu keni statusin e tij të plotë:

“Raporti i Punës së Kryeqytetit për periudhën Janar – Korrik 2022

• Për 40 ditë kemi përfunduar rrugën ‘Muharrem Fejza’.

• Kemi filluar punimet në Rrugën “A”, duke përfshirë të gjitha instalimet nëntokësore.

• Rruga Rimanishtë – Siqevë, do të përfundojë gjatë muajit tetor.

Për problemin e madh me qentë endacak kemi:

• krijuar task forcën për trajtimin e tyre;

• nënshkruar kontratën për ndërtimin e strehimores;

• ndarë lokacionin për parkun e kafshëve dhe

• rritur buxhetin për trajtimin e këtij problemi emergjent.

• Kemi nënshkruar marrëveshje me Policinë e Kosovës për vëzhgimin e hapësirave publike me kamera të sigurisë.

• Kemi nënshkruar kontratën e re për mirëmbajtjen e sistemit ndriçues.

• Kemi filluar procesin e rivitalizimit të Tregut të Gjelbër.

• Kemi përzgjedhur lokacionin për ndërtimin e Spitalit të Kryeqytetit

• Kemi përzgjedhur lokacionin për Pallatin e Operas dhe të Baletit dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, do të shpallim konkurs ndërkombëtarë këtë vit.

• Kemi ndarë lokacionin për Liceun Artistik dhe kemi hapur tenderin për dizajnimin e Liceut.

• Kemi subvencionuar shtimin e serrave në zonat rurale.

• Kemi rritur numrin e bashkësive lokale në fshatra e në lagje të Kryeqytetit.

• Për herë të parë në Kryeqytet, nënshkruam kredi të butë me BERZh-in për projektin e efiçiencës së energjisë në ndërtesat publike, shumë kjo prej 5 milion EUR.

• Do të investohet në sistemin e ngrohjes në kopshte, shkolla dhe qendra të kujdesit shëndetësor primar.

• Kemi liruar hapësirat publike, kemi larguar shitësit ambulantë dhe kemi rivitalizuar ndërtesat e braktisura. Ndër to, Tullëtorja e qytetit, ish-bibilioteka ‘Hivzi Sulejmani’, si dhe ish-kinema ‘Rinia’.

• “Unaza e Mesme e Prishtinës”, një ndër projektet më gjigante në nivel vendi, ku vlera e investimeve tejkalon 200 milionë EUR, është nënshkruar me Ministrinë e Infrastrukturës dhe pritet të fillojë në vitin 2023.

• Me partnerët e KFË po punojmë në zhvillimin e projektit “Solar for Kosovo”, me investime rreth 85 mil EUR, projekt i cili i ngrit kapacitetet e ndërmarrjes “Termokos” edhe për 35 MË të reja në fazën e parë, ndërsa mundëson shtimin edhe për 40 MË në të ardhmen.

• Në bashkëpunim me MCC, soliterat ikonikë të Ulpianës po rinovohen dhe projekti Prishtina HeatSave i Termokosit është duke u implementuar në dinamikat e planifikuara.

• Me Bankën Botërore dhe SuperËien kemi nisur diskutimet për zgjatjen e shëtitores ‘Nënë Tereza’ deri tek Katedralja e Qytetit.

• Me UN-Habitat Kosovo dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës jemi duke bërë analizën e detajuar për Qytetin e Vjetër të Prishtinës.

• Kemi filluar punën në Planin Zhvillimor Komunal, si një prej dokumenteve më të rëndësishme të Kryeqytetit.

Deri tani, kemi të publikuara 177 projekte;

të kontraktuara 87 projekte;

në procedurë 51 projekte;

në proces të vlerësimit 16;

dhe të anuluara dhe të përsëritura 15 prej tyre.

Në fushën e kulturës Prishtina pati një verë të jashtëzakonshme.

• Prishtina është vendi i parë në Ballkan që mirëpret Manifesta Biennial, një bienale e nivelit botëror.

• Festivali Sunny Hill, solli artistë me renome botërore dhe mijëra vizitorë në Prishtinë. Gjithashtu, nënshkruam edhe Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Sunny Hill Foundation, për promovimin e artistëve vendorë drejt majave të muzikës botërore.

• Kemi mbështetur festivalet Rame Lahaj International Opera Festival, Chopin Piano Fest Prishtina, Prishtina Gastronomy Festival dhe Etno Fest.

Prishtina, poashtu ka qenë arenë sportive këtë verë!

• Kemi mbështetur FISU – Kupën Botërore Universitare të Hendbollit, ku morrën pjesë 20 ekipe të shteteve të ndryshme botërore.

• Në Stadiumin “2 Korriku” kemi vazhduar punimet për zgjerimin e tribunës së shikuesve.

• Kemi ndërtuar dy fusha të reja sportive për shkollën fillore “Hilmi Rakovica”.

• Kemi ndërtuar fushë të re sportive edhe në fshatin Grashticë.

Klikoni në vegëzën më poshtë për të parë raportin e plotë: Description: 👇

#kryeqyteti”, ka shkruar Rama në llogarinë e tij në Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?
fatonii
Mediat serbe nxjerrin një video, pretendojnë se Faton Hajrizi vodhi një biçikletë në Lloznicë para se të vritej