Gazeta10

Punëtorët teknikë të Kuvendit kërkojnë rritje page, Bajrami: Qeveria i varfëroi qytetarët

Punëtorët teknikë të Kuvendit të Kosovës do të protestojnë sot para ndërtesës së Kuvendit me kërkesë që t’iu rriten pagat.

Protesta do të nisë në orën 10:00. Paga e tyre është 275 euro, derisa kanë paralajmëruar për veprime sindikaliste dhe i kanë njoftuar grupet parlamentare për pakënaqësitë e tyre.

Për këtë çështje, deputetja e Lidhjes Demokratike e Kosovës (LDK), Hykmete Bajrami, ka akuzuar Qeverinë, duke thënë se ka dështuar të ndryshojë pagën minimale. Ajo tha se Qeveria i ka dobësuar sindikatat dhe nuk po merret me çështje sociale.

“Pres nga deputeti Armend Muja që të ju adresohet protestuesve dhe t’i bindë se ‘ata i kanë pagat mjaftueshëm të larta, se atyre u janë rritë pagat së paku 200 euro në tri vitet e fundit vetëm se ata nuk po e dinë’. Qeveria e propagandës, ka dështu me me ndryshu pagën minimale, ka dobësu sindikatat dhe nuk është marrë me asnjë çështje sociale nëse kjo e fundit nuk ka rezultu direkt në votë e në përkrahje për LVV-në”, është shprehur Bajrami.

Ajo shtoi se Qeveria me mospunë dhe mosveprime i ka varfëruar qytetarët.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë