Gazeta10

​Rama krahason pagën minimale me vendet e rajonit, Kosova pagën më të vogël

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama bëri të ditur sot se qeveria po punon për të korrektuar skemën e pagave, pas rritjes së pagës minimale.

Rama bëri të ditur se do të nisë nga nesër takimet me sipërmarrjen për domosdoshmërinë e rritjes së mëtejshme të pagave në sektorin privat, ku tanimë nga prilli minimumi i detyrueshëm është 40 mijë lekë.

“Shenjat e rritjes janë inkurajuese, por duhet të ecim më shpejt të gjithë bashkë. Ndërkohë që qeveria po bën gati korrektimin e krejt skemës së pagave pas rritjes së pagës minimale jashtë parashikimeve, si reagim ndaj vështirësive të paparashikuara të krijuara kudo prej agresionit të Putinit dhe inflacionit të luftës”, u shpreh kreu i qeverisë.

Nga 1 prilli paga minimale në Shqipëri shkon në 40 mijë lekë ose 352 euro, duke u renditur tashmë e treta në rajon, pas Malit të Zi që e ka 532 euro dhe Serbisë që e ka 460 euro pagën minimale.

Nga ana tjetër, Shqipëria lë pas Maqedoninë e Veriut që ka një pagë minimale 327 euro, Bosnjë-Hercegovinën, me një pagë minimale 304 euro dhe Kosovën që ka një pagë minimale 264 euro.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë